Rzecznik ONR odleciał z planety Rozum

Zdaniem rzecznika prasowego ONR (Oni Nienawidzą Rozumu), wymuskanego nacjonalisty, Tomasza Kalinowskiego jego organizacja propaguje zdrowy polski nacjonalizm. Ponadto uważa on, że „Każdy, kto zna podstawy politologii, umie odróżnić faszyzm od zdrowego nacjonalizmu polskiego. W deklaracji ideowej nie ma nic, co wskazywałoby na to, że promujemy, propagujemy ustrój totalitarny”

Czyżby? Sięgnijmy do przedwojennego ONR, który sam się określał jako totalny. Ten sam ONR, do którego już oficjalnie się przyznajecie.

Włodzimierz Sznarbachowski, Naczelny problem współczesnego ustroju, „Ruch Młodych” 1937, nr 3 (18), s.26-27 – „[…] da się dziś wyróżnić trzy dominujące typy ustrojowe. Jeden nazwijmy liberalnym, akcentujący moment wolności gospodarczej i politycznej jednostki i pośrednio  jej udziału w rządach (głosowanie powszechne), drugi – policyjny, wciągający zewnętrznymi przepisami cały naród do pracy dla państwa, ale chcący zachować przywileje rządzących. Wreszcie totalny – akcentujący solidarność wspólnoty narodowej i chcący ją rozbudować na świadomym wysiłku każdej jednostki” oraz „[…] totalnym jest zarówno bliski katolicyzmowi faszyzm, jaki rasistowski hitleryzm i materialistyczny bolszewizm”.

Wojciech Wasiutyński, Organizacja Polityczna Narodu a państwo i społeczeństwo, „Ruch Młodych” 1937, nr 1 (16), s.17 – „[…] jesteśmy świadkami powstawania pierwszych państw opartych na jednym tylko narodzie, państw, których podstawą jest zorganizowany naród. Są to państwa totalne. Rządzi w nich „monopartia”, organizacja polityczna, starająca się z mniejszym lub większym skutkiem ogarnąć cały naród we wszystkich warstwach i na wszystkich ziemiach.”

Bolesław Piasecki, Trzy czynniki siły Ruchu Narodowo-Radykalnego, „Ruch Młodych”, 1938, nr 1 (27), s.1 – „Totalizmem jest faszyzm, jest hitleryzm i bolszewizm, totalistyczny jest także ustój Kościoła Katolickiego”

Bolesław Piasecki, Duch czasów nowych a Ruch Młodych, Warszawa 1935, s.28 – „Pierwsza cecha pogłębionego nacjonalizmu, dążność do wciągnięcia wszystkich członków narodu do twórczości cywilizacyjnej przejawia się w Trzeciej Rzeszy w antysemityzmie i centralizacji.”

Stanisław Brochwicz, Narodowy socjalizm walczy o brunatny Wiedeń, „Falanga” 1939, nr 4, przypis od redakcji  – „[…] sądzimy, że należy poznać doświadczenia niemieckie odnośnie kwestii żydowskiej po to, by wyciągnąć z nich wnioski odpowiadające polskiej sytuacji.” oraz „Narodowy socjalizm dał Europie nową poglądową lekcję, jak narody i państwa winny uwalniać się od największego szkodnika naszych czasów – od wpływów międzynarodowych mafii zorganizowanego żydostwa.”

Katolicki nacjonalizm, „Ruch Młodych” 1937, nr 5 – „Totalizm to jest po prostu bezwzględne panowanie idei, jak ktoś się wyraził „monopolistyczne stanowisko idei”.”

Słowo totalny jest obecnie zarzucone na rzecz słowa totalitarny, jednak obydwa oznaczają to samo i odnoszą się do tych samych ustrojów.

 

PS.

Włodzimierz Sznarbachowski, który przed wojną był działaczem i ideologiem ONR „Falanga”, jak również więźniem w Berezie Kartuskiej, w trakcie wojny działał już jako socjalista w strukturach włoskich socjalistów. Po wojnie pracował w Radiu Wolna Europa do 1990 r. i był jedną z ważniejszych osób na emigracji. Wydał wspomnienia, gdzie dość oszczędnie opisuje urzeczenie Bolesławem Piaseckim, wpływ urzeczenia nazizmem na założenie ONR oraz kwestie finansowania organizacji m.in. z haraczy, pod groźbą „zdemaskowania” danej firmy jako „żydowskiej” na łamach prasy „Falangi”. Skoro ideolog ONR we wspomnieniach opisał wpływ ideologii nazizmu na przedwojenny ONR, to jest trudno obecnym propagatorom tej organizacji temu zaprzeczać.

P.S.2

Powyższe cytaty można znaleźć w książce: Jan Józef Lipski, „Idea Katolickiego Państwa Narodu Polskiego. Zarys ideologii ONR „Falanga””. (anuszka)


Komentarze

drakaina 04.05.2017

„Powyższe cytaty można znaleźć w książce: Jan Józef Lipski, „Idea Katolickiego Państwa Narodu Polskiego. Zarys ideologii ONR „Falanga””.”

Mam niejasne wrażenie, że samo nazwisko autora spowoduje u bohaterów notki odruchowe „to zostało sfałszowane” 😉

anuszka_ha3.agh.edu.pl 04.05.2017

Mąż kupił tę książkę na Targach Książki Historycznej w Warszawie. Jest to impreza zdominowana przez prawicę. Przez głośniki wciąż nadawano o spotkaniach autorskich z Korwinem i z Macierewiczem. Liczne książki o spiskach masońskich. Stoisko z koszulkami Red is Bad. Ale było też stoisko Krytyki Politycznej.

No i jak kupował tę książkę, wdał się z nim w dyskusję pan twierdzący, że jest profesorem i uczy studentów. Popatrzył na okładkę i powiedział coś w rodzaju: Uuu, masoni, Kościół szkalują.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s