Czy Rosja wspiera polskich antyszczepionkowców?

Pojawiają się ostatnio doniesienia medialne, że Rosja wspiera ruch antyszczepionkowy w USA. A w Polsce?

Jest sobie polskojęzyczny portal gloria.tv. Udaje portal katolicki.

Jest to portal rosyjski. Niedawno zmienił na swojej stronie adres na amerykański, dla niepoznaki. Ale w internecie są zarchiwizowane stare wersje strony z adresem:

Gloria.tv
Office 1461
Udaltsova 52
119607 Moscow
Russia

Pisała też o tym portalu strona Rosyjska V Kolumna w Polsce.

I otóż gloria.tv publikuje treści antyszczepionkowe. Zwrócił na to uwagę lekarz Dawid Ciemięga, znany popularyzator, aktywnie zwalczający antyszczepionkowców:

Tutaj zrzut ekranu z tego antyszczepionkowego artykułu na gloria.tv:

Portal gloria.tv publikuje także „wiadomości” odsądzające od czci i wiary papieża Franciszka, oraz jakieś brednie na temat „oznakowania przez mniejszość żydowską swoich członków w numerach ewidencyjnych PESEL”.


P.S. Jeśli chcielibyście wiedzieć, co to za adres, ta ulica Udalcowa 52 w Moskwie: Jest tam zwykły dom mieszkalny. Zarejestrowanych jest w nim kilka firm [1, 2]. Żadna nie nazywa się „gloria.tv”. Pewnie można się przyjrzeć im bliżej, może znalazłyby się jakieś poszlaki, która z nich jest/była właścicielem portalu. Adres biura w tym budynku: „office 1461” jest raczej niemożliwy, bo numery mieszkań są tam od 1 (1. piętro) do 98 (15. piętro).


Komentarze
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2018/09/07 02:18:04
To jest oczywiście metoda na obejście głównej trudności w stosowaniu broni biologicznej, czyli faktu, że jest równie groźna dla wszystkich, nie tylko dla wrogów, i wcześniej czy później może dosięgnąć również tych, którzy ją zastosowali. Ba, nawet nie trzeba będzie żadnej broni biologicznej stosować – wystarczy rygorystycznie (co w rosyjskim zamordyzmie nie jest bardzo trudne) szczepić własną populację, a populacje krajów zachodnich skłonić w ten czy inny sposób do obniżenia poziomu wyszczepialności. Zepchnięte obecnie do defensywy choroby zakaźne same zajmą się resztą, to tylko kwestia czasu.

Ale w istocie chodzi o coś więcej – o podbudowanie w krajach Zachodu antynaukowej histerii (Kremlowi szczególnie nie w smak jest klimatologia, bo świadomość antropogenności obecnego globalnego ocieplenia uderza w eksport surowców energetycznych, na którym wisi rosyjski budżet), doprowadzenie do skłócenia społeczeństw (dlatego w wielu internetowych debatach kremlowskie trolle podgrzewają obie strony dyskusji, promując – a innymi kanałami często także wspierając finansowo – wszelkie skrajności, od skrajnej lewicy i skrajnej prawicy po skrajnych idiotów) i zniszczenia zachodniej merytokracji (przeciętny Rosjanin wcale nie jest gorzej wykształcony niż przeciętny mieszkaniec Zachodu, wpływ elity naukowej na społeczeństwo w dyktaturze może być nawet silniejszy niż w demokracji, dzięki zamordyzmowi; jedyne, czego Rosja nie potrafi, to sprawić, by jej elity dorównały zachodnim – a skoro tak, to chce sprawić, by Zachód swym elitom przestał ufać).

I to dalej działa, choć już widać gołym okiem, że obywatele zachodnich demokracji niszczą w szybkim tempie podstawy własnego dobrobytu: że co, ja nie dam rady zniszczyć własnego kraju, ja!? Panie, ze szwagrem po wódce nie takie rzeczy robiliśmy, ja panu jeszcze pokażę!

2018/09/07 10:25:05
@x
To prawda, putinowskie trolle podgrzewają obie strony dyskusji.

Przy czym w przypadku szczepionek jesteśmy w tej luksusowej sytuacji, że obrońcy szczepień naprawdę mają rację. Zastanawiam się, czy podgrzewanie obrońców szczepień miałoby jakikolwiek efekt pożyteczny dla Rosji?

Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2018/09/11 21:32:32
To raczej chodzi o wykorzystanie kanałów „antyszczepionkowych” do rozprzestrzenienia informacji, o którą trollom chodzi, wśród ludzi z założenia niechętnych każdej „oficjalnej” narracji, bezkrytycznych i reaktywnych, ale uważających samych siebie za krytycznych i samodzielnie myślących. Oni najłatwiej dadzą się takimi chwytami przekonać i będą już dalej rozprzestrzeniać fejki całkiem za darmo.
2018/09/15 14:31:51
Nie lubi się Rosji, oj nie lubi 😛 😉
Gość: , 95.49.224.*
2018/09/27 10:54:10
@red.grzeg
Lubienie tu nie ma nic do rzeczy. Po prostu stwierdza się, że lepiej nie mieć ich przeciwko sobie. Ani po swojej stronie.
2018/09/30 20:26:37
Dobry materiał. W sumie nie powinno być w tym nic zaskakującego.
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2018/10/06 00:34:57
Bardziej niż o doraźną korzyść z wystawienia Zachodu na niebezpieczeństwo epidemii chodzi tu o wyrobienie w umysłach zachodnich internautów korzystnego dla Rosji podejścia do fake news i ewidentnych bredni: nikt normalny nie przejmuje się zanadto inwektywami wysmarowanymi na ścianach kloaki, ale jeśli cała sławojka wytapetowana jest setkami wypowiedzi pro- i anty-, to w ich czytelniku powstaje przekonanie, że wychodek jest miejscem debaty i że w ogóle jest o czym debatować (np. o przydatności szczepień ochronnych albo płaskiej Ziemi wspartej na grzbietach czterech słoni).
2018/10/07 14:02:58
@x
Właśnie tak.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s