Co w Polsce jest jak Rosja

Rosjanie mają jakiegoś bzika na punkcie patriotyzmu i muszą, widać, na każdym kroku udowadniać, że nie są wielbłądem i na pewno są patriotami. Dziennikarz Arkadij Babczenko opisał audycję na żywo w radiu „Goworit Moskwa”, w której brał udział. Dyskutował z jakimś posłem do Dumy o tym, czy Rosja jest agresorem. Tutaj jest nagranie:  [flash player] , [plik mp3]. Po przeczytaniu relacji dziennikarza, wysłuchałam całej audycji, żeby sprawdzić, czy to tak naprawdę wyglądało. W rzeczywistości było nawet jeszcze dziwniej. Czegoś takiego po prostu nie ma w mediach w naszej części świata… (Tak pomyślałam, ale po chwili coś mi to zaczęło przypominać. Lecz o tym na końcu.)

Słuchacze dzwonią: „Panie Babczenko, pana myśli nie są rosyjskie!”. Albo pytają, jak pan Babczenko może tak publicznie prać brudy, tj. mówić o jakiejś agresji ze strony Rosji: „Mąż z żoną mogą się kłócić, ale publicznie powinni się nawzajem bronić.” Albo pytają, co to będzie, jak pan Babczenko tak będzie mówił o agresji Rosji, toż jeszcze „świat uzna, że Rosja jest agresorem, wprowadzi sankcje i kraj się rozpadnie;  będzie pan szczęśliwy, panie Babczenko?” Prowadzący audycję usilnie sprowadza wszystko do „patriotyzmu”. Rozpoczyna się dyskusja, co to jest patriotyzm i który z gości jest większym patriotą. Audycja kończy się tym, że obaj goście wrzeszczą na siebie – Babczenko, że on za ojczyznę przelewał krew w Czeczenii, a poseł – że „proszę mnie nie tykać, bo jak ja pana tyknę”.

I wiem już! Wiem, co mi to przypomina! Jednak zdarzają się takie rzeczy w Polsce. Pomyślcie: gdzie panuje takie poczucie oblężonej twierdzy? Gdzie wszelkie wzmianki o błędach i przestępstwach są interpretowane jako szkalowanie świętości przez wrogie siły? Gdzie próba dyskusji na takie tematy pociąga za sobą natychmiastowo debatę nad lojalnością dyskutanta i konieczność udowadniania tej lojalności? W mediach katolickich!

Wygląda na to, że te uczucia i mechanizmy psychiczne, które w Rosji zagospodarowuje państwo – w Polsce zagospodarowuje Kościół.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s