Ukryta logika

Nieraz jest tak, że komentarze pod artykułem są lepsze od samego artykułu. Ten komentarz pod tekstem prof. Andrzeja Romanowskiego Polska, Ruś i racja stanu warto uwiecznić. Zawsze robi na mnie wrażenie, gdy ktoś potrafi wydobyć ukrytą logikę ze zjawisk. Czy to chodzi o zjawiska fizyczne, czy tak jak tutaj – o ukrytą logikę manipulacji propagandowej. To nie prof. Romanowski manipuluje. On jest tylko nieświadomym nosicielem memu.

Piotr Meyer
Większość tez artykułu może wydawać się trudna do przyjęcia i nielogiczna, jednak zmienia się to, gdy – choćby na moment – przyjmiemy aksjomat, że nasza część świata to miejsce przynależne do domeny nienaruszalnych wpływów Rosji. Wtedy wszystko zaczyna do siebie pasować i łączyć, niczym model piramidy Cheopsa z klocków Lego. 

Jest to mechanizm doskonale znany i wielokrotnie przez Moskwę wykorzystywany – podobne mechanizmy opisywał zresztą Miłosz w „Zniewolonym umyśle”, tam było tylko inne założenie podstawowe, choć sens pozostawał podobny. Do tego te argumenty, produkowane przez tę część propagandy rosyjskiej, skierowaną do ludzi inteligentniejszych na tyle różnią się od prymitywnego bełkotu, skierowanego do mas, że sprawiają wrażenie o wiele lepsze, niż zasługują – nie dziwi więc, że trafiły do Profesora. 

Proszę zwrócić uwagę na mocno propagowane przez Moskwę, fałszywe alternatywy: „rezygnacja albo trzecia wojna światowa”. Przewijają się one w najróżniejszych wypowiedziach, stawia je także Autor – dodatkowo przesuwając margines w kierunku „Jałta albo wojna”, gdzie jedyną alternatywą pozostaje więc rezygnacja, bo nikt trzeźwo myślący nie doprowadzi do zagłady planety w takiego właśnie powodu a Jałta jest nawet ponad możliwości naszych, skundlonych polityków. Tylko czy to prawdziwa alternatywa? Czy naprawdę nie ma wyboru innego, niż wystrzelić rakiety na Moskwę, Twardymi ruszyć na Kaliningrad i Abramsami na Donieck? Ależ nie! Możemy wysyłać na Ukrainę broń, zaopatrzenie i doradców. Możemy wspomagać ich pieniędzmi i naciskami gospodarczymi – jest cała masa sposobów na wygnanie najeźdźcy, nawet Rosji, z napadniętego kraju. I tego właśnie boi się Moskwa, bo precedensy już były – i nie skończyło się to zagładą cywilizacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s