Najlepszy model rodziny dla kobiety

CBOS wykonał badanie „O roli kobiety w rodzinie” (pdf). Co prawda nie ze wszystkich interpretacji jestem zadowolona (np. prasowanie nie musi świadczyć o zniewoleniu kobiet, bo w dzisiejszych czasach można prasować bardzo rzadko). Ale wyniki są bardzo ciekawe. Zauważyłam dwie prawidłowości, z których mało kto zdaje sobie sprawę.

1. Uważa się, że jeśli rodzina ma wysokie dochody, to wystarczy, aby dostarczał je mąż, a kobiety wówczas chętniej siedzą w domu. Bo nie muszą pracować. Z tego badania wynika coś przeciwnego. Im wyższy dochód, tym więcej par preferuje i realizuje model partnerski. Szkoda, że nie pokazano szerszej skali dochodów, bo w tym raporcie najwyższy przedział to powyżej 1500 zł na osobę. Byłabym ciekawa, co mówią respondenci o naprawdę bardzo wysokich dochodach. Może dopiero tam żonom nie chce się pracować?

2. W małżeństwach partnerskich aż 55% kobiet czuje satysfakcję z takiego modelu i tylko 10% czuje się z nim źle. Natomiast w małżeństwach tradycyjnych lub takich, gdzie kobieta więcej pracuje dla domu, źle się czuje prawie 1/3 kobiet. To jest bardzo ważna wiadomość. Bo konserwatyści lubią mówić, że małżeństwo tradycyjne to model naturalnie stworzony dla kobiety i jej potrzeb. Tylko że gdy kobieta już się w takim modelu znajdzie, to nie pytają jej, czy faktycznie jest jej dobrze.

Właśnie ta tabelka obrazująca satysfakcję kobiet pokazuje, jak wielki jest rozdźwięk między abstrakcyjnymi teoriami, a odczuciami samych kobiet. To dopiero pokazuje, że te teorie muszą być tworzone i propagowane przez ludzi niezainteresowanych faktycznym dobrostanem kobiet. To wręcz niezwykłe, że w społeczeństwach demokratycznych funkcjonują tak silnie rozpowszechnione teorie dotyczące porządku społecznego, które nie biorą pod uwagę informacji zwrotnej od osób będących obiektami tych teorii.

Każdy, kto chciałby uczciwie stworzyć teorię „najlepszego modelu rodziny dla kobiety”, musiałby przyznać, że ewidentnie model partnerski jest dla statystycznej większości kobiet najlepszy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s