4 czerwca 1989


Tego dnia, wbrew opiniom wielu wyznawców teorii o trwaniu układu komunistów i „różowych” do dziś, Polacy w wyborach częściowo wolnych sprawili, iż porozumienie Okrągłego Stołu stało się nieaktualne. Dlaczego?? Mało kto pamięta, iż rozmowy w kwietniu 1989 w Magdalence miały na celu tylko dopuszczenie kontrolowanej opozycji w postaci „S” do wyborów do Sejmu i Senatu. Rządy dalej miała sprawować PZPR z przybudówkami – ZSL, SD i SP. Dla „S” przydzielono rolę listka figowego, aby społeczeństwo nie mogło zarzucać, iż nie ma swojej reprezentacji w Sejmie. To co się wydarzyło 20 lat temu przy urnach zmieniło Polskę. Nieważne stały się owe porozumienia, gdyż nie było tam mowy o przejęciu władzy przez opozycję. To było dla aparatczyków z PZPR fantastyką, iż mimo większości głosów w parlamencie oni nie będą w stanie rządzić i oddadzą władzę „S”. Te wybory komuniści mieli wygrać, tak bardzo w to wierzyli. Jesteście innego zdania? Uważacie, iż bredzę?? No cóż, muszę was rozczarować. W programie Bronisława Wildsteina (cz.1 i cz.2) wystąpiły osoby, które jasno mówią – było porozumienie w Magdalence, ale ono dotyczyło li tylko roli „S” jako kontrolowanej opozycji. Zawarte porozumienie mówiło jasno, że PZPR rządzi, „S” jest zalegalizowana, odbędą się wybory. Po nich PZPR dalej rządzi. Tyle. Nic więcej. 4 czerwca 1989 roku Polacy odrzucili ten układ. Wygrana tych częściowo wolnych wyborów przez opozycję, spowodowała nieaktualność zmowy Okrągłego Stołu. To dlatego w sierpniu 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został premierem, „S” przejęła władzę w Polsce., a Mieczysław Rakowski jeszcze niecałe dwa miesiące sprawował urząd premiera po wyborach, zaś rząd Kiszczaka przetrwał tylko 17 dni. Raptem 2,5 miesiąca ostała się władza PZPR po tym jak Polacy wskazali na „S” jako tę siłę, której ufają i której zawierzają swoją przyszłość. Potwierdza to prof. Paczkowski, który w wywiadzie z nim przeprowadzonym przez Andrzeja Grajewskiego z „Gościa Niedzielnego”, powiedział:

Jakie było znaczenie tamtych wyborów?

Bez wątpienia historyczne i to nie tylko w skali Polski, ale całego bloku wschodniego. Rozstrzygnięcia, które zapadły przy Okrągłym Stole, były ważne, ale dawały tylko narzędzia i nie wiadomo było, jak zostaną użyte. Tymczasem wybory pokazały, że dały się użyć do tego, aby delegitymizować systemem sprawowania władzy w Polsce. Wybory miały charakter plebiscytu i pociągnęły za sobą odebranie resztek prawomocności PZPR i systemowi komunistycznemu w Polsce, a później w całej Europie Wschodniej.

Pamiętajmy i nie dajmy sobie wcisnąć kłamstwa na temat, jak to było naprawdę. Nikt z PZPR i „S” w kwietniu  1989 wiedział co będzie za 2 miesiące czy za pół roku. Szczególnie młodzi obywatele, którzy w 1989 byli parolatkami lub ich nie było, kłamstwa objawione biorą za prawdę. Należy pamiętać jak było.

A co do samych wyborów owego dnia, to wraz z rodzicami poszliśmy z bratem do urn, podobnie pewnie jak setki tysięcy lub miliony polskich rodzin. Oni skreślili, my wrzucliśmy. Dwa pokolenia wybrały przyszłość – wolną Polskę. Jestem z tego dumny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s