Mądry artykuł

Przed paroma godzinami na niezależnym portalu publicystycznym Studio Opinii ( alfaomega.webnode.com ) pojawił się nader mądry artykuł o Polsce. Taka mała, taka duża – napisał go Andrzej Brzeziecki.

Pewien mieszkający w Polsce Austriak przeczytawszy w gazecie, że Polska zamierza wybudować nowoczesną szkołę w jakimś dalekim kraju dotkniętym konfliktem zbrojnym, dziwił się i drwił: to nie możecie najpierw zbudować takiej nowoczesnej szkoły u siebie? Tym samym oddał przekonanie sporej części Europejczyków – czego ci Polacy szukali w Afganistanie i w Iraku, może by tak drogi u siebie naprawili?

Jedyna rzecz, do której mogę się doczepić w tym tekście – to wywód o tym, że Polska ma trudno z powodu swojego położenia geograficznego.

To nie jest żadne wyjaśnienie. Na tej zasadzie wszyscy osobnicy homo sapiens w strefach innych niż zwrotnikowe – "mają trudno". A jednak jakoś zupełnie dobrze sobie radzą, zwłaszcza w Europie (jakie to straszne położenie geograficzne! deszcz, śnieg, zimy!). Ale oni poszyli sobie ubrania, a potem zbudowali cywilizację.

Chodzi o to, że Polacy, w tym i Brzeziecki, zbyt łatwo przyjmują za oczywistość, że Rosja ji Niemcy są dopustem Bożym, klęską żywiołową, która zawsze nam szkodzi i której nie możemy uniknąć. Ale dlaczego, na Boga, Francuzi nie narzekają na swoje położenie geograficzne?! Nie uważają go za swoje odwieczne przekleństwo?

Ja znam odpowiedź: Złej baletnicy rąbek u spódnicy…

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s