W obronie kartofla

W powszechnej świadomości jest on winowajcą problemów z wagą Polaków. Wróg numer 1. Do chóry korygującego przyzwyczajenia żywieniowe naszego narodu dołączyła Gazeta.pl. W dialogu dwóch szacownych geniuszy smaku, padło stwierdzenie, że zamiast ziemniaków powinniśmy jeść więcej kaszy. Postulat słuszny, ale użyty argument jest kłamliwy i stereotypowy. Bo ziemniak tuczy, gdyż ma węglowodany i to w dużej ilości. I tu mało co nie umarłem ze śmiechu. Co jak co, ale ziemniak składa się w 80% z wody, więc jak do licha płyn ten może tuczyć bardziej niż kasza czy ryż?? Nie wierzycie? No to patrzcie.

 produkt (100 g)
 energia (kcal)
 białko (g)
tłuszcz (g)
węglowodany  (g)
 kasza gryczana
 359 12  3  70
 kasza jęczmienna
 358  8  2  74
 makaron dwujajeczny
 364  12  3,1  72
 makaron z pszenicy durum
 375  12,8  1,7  77,2
 ryż biały
 349  6,7  0,7  78,9
 ryż brązowy
 353  7,1  1,9  76,8
 ziemniaki  87  1,7  0,1  19,9

infomacje o wartościach odżywczych, podane w tabelce, oparłem na tabeli kalorycznej z tej strony.

I jak tam? Dalej uważacie, że ziemniaki same w sobie są tuczące??? To dodatki do nich powodują przyrost energetyczności czyli masło i śmietana (piure), omasta (skwarki) lub zużyty olej po kotletach. To one są sprawcami nadwagi, a nie ziemniaki. Kartofel z wody, bez omasty, posypany ziołami jest zdrowy i pyszny. Ale czarny PR dalej jest propagowany przez wielu znawców kuchni i dietetyków niektórych.  Na szczęście są głosy rozsądku, gdzie bez ideologicznego zadęcia pisze się o tym, jak należy przygotować ziemniaki, aby jak najbardziej zachowały swoje wartości – strona Vitalii.

Ponadto pozwolę sobie zacytować wypowiedź pana Marka Szczygielskiego, kujawsko-pomorskiego inspektora jakości towarów rolno-spożywczych z rozmowy na temat jakości naszego pożywienia.

"To było biedne gospodarstwo, często się jadło ziemniaki z zsiadłym mlekiem. Dziś dietetycy mówią, że to jedno z najlepszych połączeń produktu skrobiowego z białkowym, należy tak jeść."

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s