Czy tylko poeci sławili socjalizm??

Ostatnimi czasy, ilekroć jest mowa o Janie Brzechwie i Julianie Tuwimie, przywołuje się ich wiersze czczące Stalina i socjalizm. Ma to być dowód za brakiem kwalifikacji na patrona szkół i przedszkoli. A ja się pytam: Czy tylko poeci sławili socjalizm? Czy inni artyści wówczas protestowali?
 
Może warto odświeżyć pamięć i wiedzieć, iż wielu obecnie chodzących w sławie i glorii, też miało swój udział w gloryfikacji tego paskudnego systemu i to przed 1956 rokiem. Pierwszy przykład: Andrzej Wajda. Teraz to patriota, bo reżyserował "Katyń", "Pan Tadeusza". A kto pamięta jego udział w filmie "Piątka z ulicy Barskiej" jako asystent Aleksandra Forda, reżysera filmu? A może samodzielnie wyreżyserowany film "Pokolenie", to nie był pomnik ku chwale Związku Walki Młodych? Przecież powinno się o tym pamiętać, jak w przypadku wspomnianych na początku poetów!! Widocznie potem odkupił swoje winy, ale dlaczego stosuje się podwójne miary ocenia ludzi? Jerzy Kawalerowicz ze swoimi filmami "Celuloza" i "Pod gwiazda frygijską" też nie powinien nigdy zostać patronem.
 
Teraz przypomnijmy udział aktorów. Jan Łomnicki, występujący w w/w filmach jak i w "Dwóch brygadach", o wyższości pracy kolektywnej i współzawodnictwa nad starym systemem pracy wywodzącym się z II Rzplitej. Grał tam też Andrzej Łapicki, potem występujący w filmie o gen Świerczewskim – "Żołnierz zwycięstwa".
 
Takich przykładów można snuć tysiące. Tak więc o co chodzi, że poetom się nie wybacza, a reszcie artystów tak? Czy dlatego, iż wiersz można szybko przeczytać i znaleźć w sieci, a z filmami nie tak prosto? Może powód jest inny, wszak to tylko Polacy walczyli z komunizmem, a inni nie, według wielu myślących prawicowo. Bo Brzechwa i Tuwim to byli Żydzi, a jak wiadomo, to tylko oni popierali komunizm. Polacy nie. A jeśli fakty przeczą takiej propagandzie, to tym gorzej dla faktów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s