Swojak, miał nawet dziadka w Wehrmachcie!

Przez cały ostatni tydzień artykuły o Polsce wypełniały łamy niemieckich gazet. Opiniotwórcza gazeta południowych Niemiec, Süddeutsche Zeitung, poświęcała naszemu krajowi codziennie po dwie bite strony wielkiego formatu. Zaskoczyło mnie to, nawet jeśli wziąć pod uwagę, że w tutejszych dziennikach działy zagraniczne zajmują kilkakrotnie więcej miejsca niż w gazetach polskich. (Tak, właśnie dzięki temu przeciętni Niemcy są o wiele lepiej zorientowani w wydarzeniach na świecie, niż przeciętni Polacy! Warto się tu zastanowić nad misją mediów i nad ich upadkiem w Polsce…)

Gazety niemieckie piszą o Tusku z taką sympatią, że dla polskiego czytelnika staje się to wręcz zabawne. Jarosław Kaczyński – gdyby oczywiście znał niemiecki – nie spałby po nocach, wiedząc co narobił: Wszystkie jego insynuacje pod adresem Tuska – tutaj w Niemczech zostały wzięte za dobrą monetę! Süddeutsche Zeitung pisze o zwycięskim szefie PO: Przyjaciel Niemiec, Kaszub, gdańszczanin ceniący niemiecką przeszłość swego miasta… Wysoki, blondyn, mówi płynnie po niemiecku! Słowem – swojak! Miał nawet dziadka w Wehrmachcie! We środę gazeta w swym entuzjazmie posunęła się do wydrukowania artykułu stwierdzającego, że dziadek Tuska był Niemcem…

Wszystko to może nam się wydawać wesołą ciekawostką, ale jest to w gruncie rzeczy zjawisko niezwykłe. Donald Tusk – kompletnie niechcący – został obdarzony przez niemieckie społeczeństwo kredytem zaufania tak wielkim, jak chyba żaden dotąd polski polityk. Nie wiem, czy Tusk w przeciwieństwie do Kaczyńskiego czyta niemieckie gazety. Nie wiem więc, czy zdaje sobie sprawę ze skarbu, jaki otrzymał w prezencie od Jarosława? Oby go tylko nie zmarnował.

  • Ostatnie artykuły o Tusku w SZ (część dostępna online): tutaj.
  • Artykuł o niemieckim dziadku Tuska, choć niedostępny w archiwum SZ, znalazł się gdzie indziej: tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s