„Dura lex, sed lex” czy „Durne lex, sed lex”?

"Rzeczpospolita" podała w dzisiejszym wydaniu, iż Sąd Najwyższy wydał wyrok, zgodnie z którym strony WWW muszą być rejestrowane zgodnie z prawem prasowym. Tzn. jako dziennik, w razie aktualizacji częściej niż raz w tygodniu, bądź jako czasopismo, w razie aktualizacji przynjamniej raz do roku. Na forach wrze, nic dziwnego. Sędziowie, którzy wydali taki wyrok chyba nie do końca wiedzą co się znajduje w Internecie. W tym konkretnym przypadku chodziło o brak rejestracji gazety on-line, ale wyrok SN ma to do siebie, że sądy powszechne lubią często się powoływać na wyroki SN. A skoro mowa o stronach WWW, to mamy burdel prawny. Rację mają ci forumowicze, którzy zauważają, iż niemożliwe jest zarejestrowanie całości stron polskich w Internecie, zgdonie z tezą postawioną przez sędziów. Sądy by się zatkały na amen na wiele lat. Czy taki jest ogólny sens prawa prasowego wedle sędziów? Wątpię. Dyskusja na forum Gazety.pl tutaj.

Jednak żaden z forumowiczów nie zauważył, że to nie sędziowie są w dużej mierze winni, choć swoje trzy grosze dorzucili. Samo prawo prasowe, pochodzące z 1984 (!!) jest w coraz większym stopniu oderwane od rzeczywistości. O ile w 1989r. i kolejnych latach zmieniano po kolei stare komunistyczne prawo, to ta ustawa dziwnym trafem pozostała. Co prawda co jakiś czas posłowie biorą się za pisanie nowej ustawy, ale jej żywot kończy się w debacie "Kto jest dziennikarz, na ile można pozwolić" itp. Czekam teraz na akcję prokuratorów, którzy zechcą się wykazać przed ministrem Ziobrą w zwalczaniu przestępczości białych kołnierzyków lub inaczej zwąc wykształciuchów albo dostaną zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez nich. To będzie wówczas okres świąteczny dla reszty prawdziwych przestępców.

Panie Ministrze Sprawiedliwości – "Zero tolerancji dla przestępców". Tylko czy przypadkiem posłowie też nie złamali prawa?? Strona Sejmu wciąż jest uaktualniana, podobnie jak reszta stron WWW polskich władz czy sądów. Oni też pójdą ze mną do odsiadki??

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s