Papież świeci oczami za Rydzyka

Dziwne, że nikt z publicystów nie zauważa, iż sytuacja Radia Maryja nabrała zupełnie nowej jakości:

Sam papież (!) pod naciskiem środowisk żydowskich (!) musiał przed mediami (!) tłumaczyć się z Rydzyka!

Tego jeszcze nie było! Naprawdę! Żaden papież jeszcze nigdy nie świecił oczami w mediach z powodu jednego prowincjonalnego księdza. Tym bardziej nie robił tego pod wpływem nie-katolików!

Znam trzy przypadki, w których papież z czegoś się publicznie tłumaczył. Z tym, że dwa z nich wynikły z inicjatywy samego papieża – wielkie przeprosiny Kościoła w roku 2000 oraz rehabilitacja Galileusza. Tylko trzeci przypadek nieco przypomina obecną sytuację: chodziło o wielką aferę pedofilską w USA. Jedynie tam zaistniał bezpośredni nacisk mediów i opinii publicznej. Ale żeby papież tłumaczył się z powodu jednej jedynej osoby – to całkiem nowe! Żeby reagował w tak ekspresowym tempie – to pierwszy przypadek! Żeby tłumaczył się pod naciskiem Żydów – niespotykane!

Wydawałoby się, że głowa Kościoła wydała przecież tylko ogólnikowe oświadczenie w tonie: "ależ w stosunkach z Żydami nic się nie zmieniło". Próżno tam szukać tonu przeprosin, a tym bardziej – wprost wyrażonego ubolewania. Ale trzeba rozumieć język watykański: oni zawsze wypowiadają się niesłychanie powściągliwie. Samo to, że się wypowiadają w jakiejś sprawie jest już dużym wydarzeniem.

Poznać to po ruchach tektonicznych w episkopacie. Nagle coś drgnęło i biskupi chcą się spotkać w sprawie Rydzyka. Posuwają się wręcz do tego, że jeszcze przed posiedzeniem napomykają mediom o spodziewanym wyniku spotkania – negatywnym dla Ojca Dyrektora. Rzecz niezwykła po tylu latach zastoju.

Gdy Watykan chce zganić kogoś z podwładnych, nie ogłasza tego w gazetach, lecz robi to swoimi kanałami. Wyglada na to, że polskim biskupom właśnie dostało się po uszach: To z powodu ich bezwładności i nieudolności sam szef musiał się tłumaczyć przed całym światem! Niemożliwe, żeby papieża to nie zdenerwowało. Najwyraźniej uznał za stosowne poustawiać ich na baczność.

Przypuszczalnie podobnie oberwały władze zakonu redemptorystów, w końcu to oni sprawują bezpośrednią władzę nad Rydzykiem. Zakony lubią być autonomiczne, ale w momencie gdy został narażony na uszczerbek autorytet papieża – chyba dano im do zrozumienia, że z czymś tu przegięli.

Na spotkaniu dojdzie zapewne do porozumienia biskupów z władzami zakonu – i ksiądz Rydzyk zostanie w jakiś sposób odsunięty od władzy nad radiem. W jaki sposób? Miejmy nadzieję, że nie będą to znów działania pozorowane – "aby papież był syty i Rydzyk cały"…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s