Mieszkańcy Krakowa mają…

Gazeta Wyborcza pisze:

Po raz pierwszy w Krakowie o godz. 17.00 (godzina "W") odezwą się na minutę syreny alarmowe. W tym czasie – wzorem warszawiaków – mieszkańcy Krakowa mają zatrzymać się i oddać w skupieniu hołd poległym.

No z całym szacunkiem dla poległych, ale proszę o szacunek również dla mnie! Jak to "mają" zatrzymać się?! Nie ładniej by brzmiało: "proszeni są", "są zachęcani"?

A w ogóle, to wszystko już się przeradza w mitomanię. Panorama TVP mówiła wczoraj wieczorem o "przywracaniu pamięci" o Powstaniu Warszawskim. Akurat co jak co, ale pamięć o tym powstaniu nie potrzebuje przywracania. Doskonale na przykład pamiętam obchody 50-lecia Powstania – osobiście w nich uczestniczyłam w Warszawie. Były piękne, duże, robiły wrażenie – a tu naraz się dowiaduję, że po kilkunastu latach od tego czasu – trzeba jeszcze coś przywracać?! Muzeum powstania wybudowano – to nie koniec, dalej przywracamy! "Reklamy" powstania puszczane są w telewizji – ale wciąż przywracamy twardo! Teraz aż w Krakowie obywatele "mają" stawać na baczność… Co by tu jeszcze przywrócić?…

Organizatorem akcji w Krakowie jest IPN. Ja myślałam, że to jest instytut badawczy, a nie biuro organizacji akademii ku czci. To niepoważne.

A propos badań historycznych – blog Klub KiK przypomina, że oprócz podkreślania bohaterstwa powstańców trzeba się też na spokojnie zastanowić nad odpowiedzialnością dowódców powstania i w ogóle nad jego sensem.

Tymczasem, zbiegiem okoliczności, w Tygodniku Powszechnym jest artykuł o celebrowaniu mitu II wojny światowej w Związku Radzieckim i na współczesnej Białorusi. Mitu, który był potrzebny do skonsolidowania nowego sowieckiego narodu. Mitu przynajmniej o tyle udanego, że oni świętują zwycięstwo.

A my? Prawdę mówiąc, żenujące jest dla mnie, że z hukiem celebrujemy klęskę sprzed 63 lat, a przemilczamy (ba! deprecjonujemy!) dziejowy sukces sprzed lat 18. Uszanujmyż wreszcie proporcje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s