Wolność ubioru dla mężczyzn!!

W nawiązaniu do wcześniejszego wpisu pt. „Maskulinista” postanowiłem również wypowiedzieć się w tym temacie. Wolność ubioru również powinna dotyczyć mężczyzn. Dlaczego? Męskość w ubiorze jest strasznie wąsko pojęta, nieprzystosowana do pogody i nieekologiczna. W Japonii i Hiszpanii trwa akcja odrywania facetów od krawatów, zostawiania marynarek w domach w celach oszczędzania prądu na klimatyzacji (artykuł La Vanguardii). Tu się zgadzam, po kiego grzyba tak obniżać temperaturę w budynku, aby konieczne było ciepłe ubieranie się. Dodatkowo dress code wielu korporacji i firm wymaga garniturów jedynie w ciemnych kolorach i krawatów przez cały dzień pracy. Pracowałem i wiem jakie to cholernie męczące i drażniące, szczególnie jak nie ma klimatyzacji w ogóle. A jeśli któryś z pracowników widzi klienta raz na miesiąc albo i rzadziej? Dlaczego ma się ubierać sztywno? Dla kobiet te zasady są luźniejsze, tylko z mężczyzn robi się mumie.
Pomińmy ubiór do pracy, zajmijmy się tym codziennym. Widok faceta w sandałach to dla wielu szok (również kobiet), a jeszcze bez skarpetek toż to herezja. A dlaczego?? Bo jest owłosiony?? Można wydepilować (jak któryś chciałby). Ale nie wolno, bo to … niemęskie. I nagle niemęskie staje się chodzenie w sandałach. Krótkie spodnie? Tak, ale tylko maksymalnie pod kolana, powyżej to niemęskie. Przesadzam?? Popatrzcie jaka jest teraz moda plażowa męska. Jakieś wory do kolan. I to ma służyć do pływania? Materiały też jakieś takie grubsze niż cieńsze. Moda letnia ma być przewiewna, lekka, a nie dla masochistów. Nabycie spodni z lekkiego materiału to dla faceta koszmar. Nie mówiąc o koszulkach T-shirt, które najczęściej są tkane z tak cienkiej bawełny, że po 2 praniach się rozłazi. Albo jest ze zbyt grubej bawełny, takiej zimowej. A krój to luźny worek na ziemniaki, gdyż koszulka zbyt obcisła też jest nieakceptowana. Bielizna tylko w kolorach szaroburych i kiepskiej jakości. Sztuką jest kupienie dobrej bielizny za dobrą cenę (z tej wyższej półki cenowej to pewnie pryszcz, ale kto sobie może na to pozwolić?).
Moda męska jest budowana w opozycji do kobiecej, ale kobieca nie. Paradoks. Może zacznijmy się zastanawiać, ile jest elementów przejętych z ubioru męskiego na dzisiejszej kobiecie lub elementów dawniej wspólnych dla obu płci. Okaże się, że większość. Nawet te strasznie kobiece szpilki. Wymyślone dla …. mężczyzn do jazdy konnej. Makijaż też używany dawniej przez mężczyzn, pończochy też, spódnice, sukienki. Oczywiście krojem inne niż te kobiece odpowiedniki, ale spełniające te same funkcje. Do dziś w Azji Południowo-Wschodniej wygodniej jest zapomnieć o spodniach i nosić sarong. A ponadto prawdziwy mężczyzna w krajach arabksich nie nosi krawatu, co w naszej kulturze jest podstawowym wyznacznikiem męskości. Więc może inne kultury mają lepsze, bardziej życiowe podejście do ubioru męskiego. Notabene, dla Chińczyków czy Japończyków kultura europejsko-anglosaska jest barbarzyńska.
Napiszę przewrotnie, że jedynymi mężczyznami, którym uchodzi społecznie noszenie sukni są duchowni. A dlaczego inni nie mogą nosić?? Bo zrobią konkurencję kobietom?? Bo prawdziwy mężczyzna nie nosi takich rzeczy? Jakoś dziwne, że kultury basenu Morza Śródziemnego preferowały taki strój. Grecy, Rzymianie, Fenicjanie, Egipcjanie nie byli wcale bardziej przez to kobiecy niż współczesny facet w spodniach. Spodnie to wynalazek ludów północy i przystosowany do tego klimatu. Jak jest ciepło, to traci swoją podstawową cechę i staje się torturą. Im bardziej jest gorąco, tym bardziej jest dla mnie oczywiste hasło – „Zielone światło dla sarongów!!”. Mam dość bycia jakimś indywiduum sadomasochistycznym, które w zimie przymarza, a w lecie jest upieczony. W imię jakiejś męskości definiowanej w bzdurny sposób jako niewrażliwości na żadne doznania. Dość bycia zaszufladkowanym, męskość też może być pojęciem elastycznym jak kobiecość. Jak ma być równouprawnienie, to ma być.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s