Ruch wyzwolenia mężczyzn

Kilkanaście dni temu odbyło się na Śląsku duże wydarzenie religijne: Pielgrzymka Mężczyzn (EDIT: link już nie działa). Brał w niej udział również premier Jarosław Kaczyński. Wywołało to falę złośliwych komentarzy: internauci skojarzyli pielgrzymkę samych mężczyzn z paradą gejów. Było to mało wyszukane i powierzchowne. Jak zwykle w przypadku takich hałaśliwych faktów medialnych, nikt nie zwrócił uwagi na głębsze sensy.Po co organizuje się pielgrzymki mężczyzn? Należą one do tradycji kościelnych imprez „stanowych”, powstałej w czasach, gdy poszczególne grupy społeczne były silnie rozgraniczone, a każdej przypisywano powołanie do innych spraw.

Tegoroczna pielgrzymka odbywała się właśnie pod hasłem „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. Arcybiskup Damian Zimoń nie miał wątpliwości, że istnieje coś takiego, jak powołanie mężczyzny – i że jest ono zasadniczo różne od powołania kobiety:


Mężczyzna to mocny człowiek. Mówi się dzisiaj czasem, że jest deficyt
mocnych ludzi, mężczyzn. Trzeba ludzi zdolnych do ryzyka, do zmiany, do
podjęcia wyzwań, do mocnej ekspansji, do odwagi. Bracia, mężczyzn
trzeba! Przyszliśmy tu, by się jeszcze bardziej nimi stać.

W dzisiejszych czasach paradoksalnie to mężczyźni żyją w ciasnym gorsecie stereotypów. To mężczyźni potrzebują emancypacji. Wmawia się im, że muszą być „mocni”, „zdolni do ryzyka”… Nawet jeśli ktoś jest z charakteru spokojny, musi robić za macho. Albo mieć wyrzuty sumienia, że nie dorasta do oczekiwań. Niezależnie od ich prawdziwych cech charakteru, mężczyźni muszą tacy być, bo inaczej… nie są „prawdziwymi mężczyznami”.

Obecnie już nie wypada zwracać się do kobiet wprost – „rób to i to, bo inaczej nie jesteś prawdziwą kobietą”. Tymczasem mężczyzn takie otwarcie stawiane wymagania spotykają na każdym kroku. Mężczyźni żyją pod ogromną presją stereotypów i nawet sami nie zdają sobie z niej sprawy. Żeby tę presję jakoś „przetrawić”, wmawiają sobie, że to jest ich „naturalne powołanie”.

Uważam, że już pora aby na wzór ruchu feministycznego powstał ruch wyzwolenia mężczyzn.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s